Обмежуючи покупки за кордоном, уряд поспішив і почав не з того
3 Грудня 2015
Олексій Кононов,
експерт ІПР
Кабмін збирається обмежити українців в покупках за кордоном. Відповідний законопроект про зміни до Митного кодексу зареєстровано в Раді. У разі схвалення, з 1 січня 2017 року українці не зможуть робити за кордоном покупки на 1000 євро без сплати мита, як зараз, а лише на 430 євро, – пише видання «Вести бизнес».
На думку провідного дослідника Інституту податкових реформ, доктора міжнародного комерційного права Олексія Кононова, звинувачувати уряд у спробі влізти до кишень співгромадян недоречно, адже законопроект №3444 спрямований на виконання Україною своїх зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС. Відповідно до Угоди, Україна до кінця 2019 року має впровадити в національне законодавство низку положень Регламенту Ради ЄС №1186/2009 та Директиви Ради ЄС №2007/74/ЄС, які стосуються митної справи. Урядовий законопроект лише в точності відтворює їх і не містить жодних свавільних норм від авторів.
Українці, які ввозитимуть товарів більше ніж на 430 євро, будуть змушені сплачувати мито в розмірі 10% вартості таких товарів та ПДВ відповідно до ставки, визначеної Податковим кодексом України (на разі важко сказати, якою буде ця ставка з 1 січня 2017 р.). Утім не зрозуміло, чому маючи час до кінця 2019 року, уряд запроваджує це обмеження на три роки раніше. Нововведення навряд буде популярним та може зайвий раз негативно вплинути на думку українців щодо асоціації з ЄС. Насамперед будуть незадоволеними мешканці прикордонних областей, де, як відомо, багато людей живе з дрібної торгівлі товарами, придбаними за кордоном.
Водночас, законопроект №3444 містить низку сприятливих нововведень. Наприклад, українці, які тривалий час працювали або жили за кордоном, зможуть безмитно ввозити до країни автівки, які вони там придбали, для особистого користування. Одночасно, ввозити автомобілі за цією пільгою з метою перепродажу не вийде – норми законодавства ЄС та розроблені відповідно до них норми законопроекту це унеможливлюють. Але чомусь саме ця норма набуде чинності лише у 2019 році.
Автор: admin