Чого очікувати від “нульового” декларування доходів?
19 Червня 2020
Чи всі готові до заповнення декларацій? Для всіх повнолітніх громадян України можуть запровадити «нульове» або одноразове декларування доходів. І статися це може вже нинішнього року. Необхідно буде відобразити:
- активи фізособи у вигляді валютних цінностей; цінних паперів;
- об’єкти незавершеного будівництва, частки (паї) у майні юридичних осіб;
- рухоме і нерухоме майно;
• інші майнові та нематеріальні активи — як в Україні, так і за кордоном.
Важливо, що декларант повинен вказати дохід, який був витрачений на вищезазначене майно, але з якого не був сплачений податок на доходи фізосіб (ПДФО), і сплатити податок нижче звичайної ставки — 9%.
Мені здається, що такі податкові нововведення видаються передчасними, розмитими і сумнівними. Насамперед вони не враховують причин, через які українці вимушені приховувати власні доходи. Але при цьому в системі оподаткування, через яку, власне, і створюється сегмент «чорних» зарплат, зміни не передбачені. Це при тому, що на сьогодні податкове навантаження на фонд оплати праці сягає 46%. Такої ж думки дотримується і ряд моїх колег-експертів й найвірогідніше новий закон може не тільки не принести користі, але і стати шкідливою ініціативою, що посилить проблему тінізації економіки. В разі, якщо надалі не буде посилено контроль у питанні доходів фізичних осіб, українці, відчувши безкарність, використовуватимуть новий закон з точністю до навпаки. На зарубіжний досвід в даному випадку посилатись не зовсім коректно, адже «нульове декларування» в багатьох країнах існує або паралельно із загальним декларуванням, або вводиться одноразово для досягнення швидкого ефекту. До того ж там наявна суспільна готовність до співпраці з державою, зручність механізмів подібної роботи та гнучкість системи подання декларацій.
Більше читайте у матеріалі Дмитра Киришина на Znaj.ua