Інститут податкових реформ бере участь у підготовці Плану дій з реформування митниці (пропозиція 2)
30 Червня 2017
Пропозиції Плану дій з реформування митниці
З початку травня ГО ІПР бере участь у засіданнях робочої групи з підготовки Плану дій з реформування митниці, організованої Міністерством фінансів України.
Продовжуємо знайомити з нашими основними пропозиціями.
Пропозиція друга: Впровадження “електронної історії” виконання контрольних функцій по товарам та транспортним засобам (чек-лист). Зараз митний контроль товарів та транспортних засобів виконуються у декілька етапів, розділених у просторі (кордон, місце прибуття/відправлення), часі (попередня інформація про товар, заявлення у митний режим, перебування під митним контролем у заявленому режимі, 3 роки на митний аудит) та здійснюється різними посадовими особами та митними підрозділами). Декларант має володіти історією здійснення контрольних функцій та формальним підтвердженням їх проходження, щоб кожному наступному перевіряючому надати інформацію про результати попереднього. Це не завжди буває легко зробити з причини прив`язки фіксації контролю до митних документів. Митник зі свого боку на кожному етапі контролю має переглянути свої різноманітні наявні джерела про результати виконання попередніх етапів контролю, і це не завжди буває легко з тих самих причин, а також відсутності доступу до інформації інших митних підрозділів. Таке саме завдання виникає по результатах виконання процедур, регламентованих АСАУР, та їх врахуванні при здійсненні митного аудиту.
Що потрібно змінити, запровадити:
Запровадити ідентифікацію товарів за унікальним ідентифікатором, на кшталт унікального номеру заяви на проходження контролю із застосуванням Єдиного вікна, при попередньому інформуванні у разі ввезення вантажу (або експортній декларації при вивезенні) та використовувати її для збереження в електронному вигляді інформації про спрацювання ризиків і проходження процедур контролю вантажу (включаючи інформацію про особи декларанта і митника, що брали участь у здійсненні контролю) від його першого попадання “в поле зору” митниці до завершення передбачених термінів збереження документів про результати контролю. Така ідентифікація дозволить спростити проходження митних процедур, усунути дублювання контролів, підвищити ефективність роботи АСАУР, розширити АСАУР на митний пост-контроль та аудит, чітко визначити та розмежувати відповідальність посадових осіб митниці за здійснення окремих заходів контролю, зменшить корупційні ризики.
Заходи:
Створити для впровадження проекту робочу групу з відповідних фахівців ключових підрозділів, яка:
– Визначить оптимальний з точки зору сучасної побудови баз даних митниці варіант впровадження ідентифікатора та необхідні ресурси (фахівців, обладнання, часу, фінансування).
– Впровадить ідентифікатор і механізми фіксації історії виконання контрольних функцій в програмне забезпечення.
– Імплементує в діючи регламенти проходження митних процедур необхідність фіксації результатів здійснення контрольних процедур (там, де ця фіксація не може бути автоматизована).
– Забезпечить врахування наявності цієї інформації на всьому ланцюгу митного контролю, в роботі АСАУР, боротьбі з митними правопорушеннями та визначенні відповідальності посадових осіб.