ІПР наполягає на реформуванні системи оподаткування та створенні умов для розвитку малого агросектору

11 Жовтня 2016

Комунікаційна платформа ІПР

Однією із тем Комунікаційної платформи ІПР, що була винесена на обговорення, стосувалася реформування системи оподаткування та створення умов для розвитку малого агросектору.

З цього приводу доповідали експерти Інституту податкових реформ Ткачова Ельвіра та Вдовиченко Артем.

На думку експертів ІПР, це питання потребує нагального вирішення, оскільки відсутність структурних реформ в системі оподаткування підприємств аграрної галузі призвели до ряду очевидних проблем, зокрема:
– тінізації діяльності сільськогосподарських підприємств через неформальний найм працівників та оренду земель, розвиток «сірого фермерства»;
– відсутності механізму підтримки малих підприємств, що є альтернативним спеціальному режиму оподаткування ПДВ;
– посилення монополізації аграрного ринку на фоні лобіювання інтересів великих агропідприємств та їх кластерів;
– нерівномірності податкового навантаження між великими та малими сільськогосподарськими підприємствами, а також підприємствами рослинництва та тваринництва;
– існування значного розриву між зовнішніми та внутрішніми цінами на сільгосппродукцію по ряду товарних позицій і відсутність механізму їх вирівнювання, що призводить до перенесення прибутків від виробників до посередників-експортерів та переробників.

Експерт ІПР Ельвіра Ткачова наголосила, що діюча система оподаткування сільськогосподарських підприємств не забезпечує рівні умови розвитку для аграріїв.

«Внаслідок цього великі підприємства (багато з яких фактично є монополістами в окремих напрямах виробництва) отримують такі ж преференції, як і малі господарства. Через це перші примножують свій капітал, а другі отримують можливість тільки відтворювати своє виробництво, тобто коштів вистачає лише для того, щоб придбати насіння, пальне, добрива. На мою думку, не можна вдаватися до використання одного й того ж механізму – надання усім однакових податкових пільг», – зауважила Ельвіра Ткачова.

Інститут податкових реформ вивчав зарубіжний досвід, напрацьований в країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), до якої входить 34 найбільш розвинутих держав, щодо оподаткування та державних преференцій для аграрних підприємств. Під час Комунікаційної платформи експерт ІПР Артем Вдовиченко висловив з цього приводу свою позицію: «У країнах ОЕСР рівень підтримки сільгоспвиробників досить високий. Але я далекий від думки, що ми обов’язково повинні прагнути “досягати” їх рівня, оскільки маємо свої відмінні кліматичні, ресурсні та інші особливості. Проте ігнорувати світовий досвід недоцільно. В Україні за рахунок спецрежиму ПДВ преференції отримували і високорентабельні господарства із замкнутим циклом виробництва сільгосппродукції. Такий підхід призводить до викривлення реальної картини підтримки галузі», – наголосив Артем Вдовиченко.

На переконання Голови Громадської спілки «Аграрного Союзу України» Геннадія Новікова, необхідно визначити цілі та стратегію розвитку галузі і зрозуміти, яке село ми будуємо.

«З’ясувавши, які організаційні форми господарювання необхідні для реалізації цієї стратегії, ми і підтримуватимемо саме ці форми. А це, на мій погляд, буде розвиток малого і середнього бізнесу. Як результат такої державної політики – в кожному селі сформується два десятки або більше господарів, які захочуть і зможуть розвивати бізнес там, де вони проживають. З’являться нові робочі місця. Село ефективно рухатиметься до модельних стандартів. Будуть реалізовані проекти, що дають громадам хорошу систему охорони здоров’я і освіти, спортивні споруди (басейн, спортивні майданчики). Село стане місцем і для бізнесу, і для роботи, і для комфортного життя в екологічних умовах з набором всіх благ цивілізації. І тоді високі досягнення аграрної галузі на світових ринках активно будуть трансформуватися в гідний рівень життя людей, які ці досягнення забезпечують своєю працею», – вважає Геннадій Новіков.

У панельній дискусії також взяв участь Андрющенко Богдан (експерт сектору «Сільське господарство» Офісу ефективного регулювання (BRDO).

Залишити відповідь

НАШІ ПАРТНЕРИ