Як змінилися функції органів ДФС та якою є її структура на сьогодні?

12 Жовтня 2017

Олена Хотенко
Голова Ради ГО “Інститут податкових реформ”
(За матеріалами  журналу «АгроПРО» № 19/ жовтень 2017)

Зважаючи на останні зміни структури органів ДФС і перерозподілом їхніх функцій платникам податків незрозуміло, до кого і в яких випадках потрібно звертатися. Тож розглянемо ці питання детальніше.

Такою є структура ДФС на сьогодні

tablitsya 1_500x413

Функції, які сьогодні виконує ДПІ:

 • сервісного обслуговування платників податків;
 • формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб, реєстрів, ведення яких покладено на Державну фіскальну службу;
 • реєстрація, ведення обліку платників податків і платників ЄСВ, об’єктів оподаткування та пов’язаних з оподаткуванням;
 • виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків.

Головні функції ДФС:

 • надання адміністративних послуг;
 • консультацій;
 • надання консультацій;
 • прийняття звітності;
 • здійснення контролю (перевірки).

Насправді ДФС має значно більше функцій, але пропонуємо зупинитися на тих, з якими найчастіше стикаються платники податків.

Адміністративні послуги

Фізична особа має право на одержання адмінпослуг незалежно від міста реєстрації. Юридична особа лише за своїм місцезнаходженням або за місцем провадження діяльності чи місцезнаходженням відповідного об’єкта.

Заява для отримання адмінпослуг може подаватися в електронній (через Єдиний державний портал адміністративних послуг), письмовій (особисто або надіслана поштою) або усній формі.

На офіційному веб-сайті ДФС у розділі «Діяльність» → «Адміністративні послуги» (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/adminposlugi/) розміщений перелік адмінпослуг, що надаються платникам податків органами ДФС. Також там можна завантажити зразки форм документів (інформаційні картки, форми заяв).

Переліки адмінпослуг, що надаються ОВПП, його територіальними органами (у містах Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Львові, Харкові) та Енерге-тичною митницею ДФС, наведені на субсайті ОВПП (http://officevp.sfs.gov.ua/diialnist/mistsya-nadannyaadministrativnih-poslu/).

Щодо адмінпослуг, які надаються ГУ ДФС в областях та м. Києві можна дізнатися за посиланням: (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/admin-poslugi/mistsyanadannya). Також там наявні адреси ЦОПів.

На сайті ДФС в «Електронному кабінеті платника», натис-нувши однойменну кнопку платники податків можуть отримати інформацію щодо ЦОПів (https://cabinet.sfs.gov.ua/ cabinet/faces/public/cop.jspx).

Центри обслуговування платників податків надають такі послуги:

 • приймають та реєструють вхідну кореспонденцію;
 • звітність приймають на паперових носіях та звітність із додаванням копій, підготовлених на електронних носіях (після зчитування відповідних даних електронні носії повертають);
 • надають усні консультації;
 • видають ключі електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП);
 • забезпечують доступ до електронних сервісів та для роботи з документами, що містять публічну інформацію;
 • займаються попереднім записом громадян на особистий прийом;
 • надають супутні послуги.

Надання консультацій

 • За отриманням усних консультацій платникам податків необхідно звертатися для ЦОП ОДПІ (ДПІ). Крім того, можна звертатися до Контакт-центру ДФС, який надає інформаційно-довідкові послуги щодо оподаткування, державної митної справи, ЄСВ.
 • Індивідуальні податкові консультації (далі – ІПК) з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства надаються безоплатно (п. 52.1 ПКУ) протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання звернення від платників податків. Щоб отримати ІПК у письмовій формі платникам податків необхідно звертатися до ГУ ДФС в у м. Києві та областях, великим платникам – до ОВПП або ДФС України (п.52.4 ПКУ)

ІПК, яку надано платнику податків в письмовій формі, з 01.04.2017 р. реєструється в Єдиній базі індивідуальних податкових консультацій (далі – Єдина база). Цю базу розміщено на офіційному веб-сайті ДФС (ГУ ДФС в областях та м. Києві, ОВПП) у розділі «Корисні посилання» (http://sfs.gov.ua/korisniposilannya).

Увага! Доступ до Єдиної бази є безоплатним та вільним.

Для ІПК, наданих після 01.04.2017 р., ці положення застосовуються за умови їх реєстрації в Єдиній базі.

Варто зазначити, що платники податків та/або податкові агенти, які діяли відповідно до ІПК, не звільняються від обов’язку сплати податкових зобов’язань, визначених ПКУ. Це означає, що за наявності ІПК, зареєстрованої в Єдиній базі, платнику можуть нарахувати податки (збори), але не нарахують штрафи та пені.

Прийняття звітності

Прийняття податкової декларації є обов’язком контролюючого органу.  Даним органом має перевірятися лише наявність і достовірність заповнення реквізитів, передбачених пп. У разі, якщо вони заповнені правильно, то орган ДФС зобов’язаний зареєструвати податкову декларацію датою її фактичного отримання (п. 49.9 ПКУ).

Платникам податків, які відносяться до середніх або великих підприємств подавати податкову декларацію необхідно лише у електронній формі з дотриманням законів щодо електронного документообігу й електронного цифрового підпису (п.49.4 ПКУ).

Мікро- та малі суб’єкти господарювання можуть подавати податкову декларацію в один із способів: особисто чи уповноваженою особою; поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку  в електронній формі.

Виключно в електронній формі подається декларація з ПДВ усіма платниками  (п. 49. 4 ПКУ).

Перевірки

Починаючи з 01.01.2017 р. функцію контрольно-перевірочної роботи покладено на територи-альні органи ДФС: ГУ ДФС та ОВПП (пп. 191 .1.1, ст. 193 ПКУ). Керівники та працівники саме цих органів, починаючи з 01.01.2017 р., повинні ви-давати накази про проведення перевірки суб’єктів господарювання, оформлювати направлення (по- свідчення), складати акти (довідки), податкові повідомлення-рішення та вимоги (рішення) зі сплати ЄСВ (лист ДФС України від 17.01.2017 р. № 1005/7/ 99-99-14-03-03-17).

Варто зазначити, що у 2017р. річний план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків формується та затверджується наказом Мінфіну  від 02.06.2015 р. № 524 (далі – Порядок № 524) починаючи з 2018 року.

У разі потреби ДФС може корегувати план-графік (абзаци 5, 6 п. 4 р. III Порядку № 524).

Критерії, за якими здійснюється відбір платників податків – юридичних осіб задля проведення документальних перевірок визначені у п. 5 р. III Порядку №524. Вони поділяються на такі критерії:

 • високого ступення ризику (їх 25);
 • середнього ступення ризику (їх 19);
 • незначного ступення ризику (їх 7).

 

Пропонуємо Вам розглянути функції органів ДФС у таблиці

 22446754_1051523531657496_967830033_n_500x208

 

 

 

Автор: admin

Свіжі статті

МОЖЛИВІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ЄС ДО УКРАЇНИ КОНТРЗАХОДІВ У ЗВ’ЯЗКУ З НЕДОТРИМАННЯМ ВИМОГ НАЛЕЖНОГО УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ ОПОДАТКУВАННЯ

6 Червня 2018

Україна в зоні ризику У листопаді 2016 р. Україна зобов’язалась імплементувати мінімальні стандарти кампанії анти-БЕПС, які включають в себе заходи щодо: незастосування недобросовісних практик податкової конкуренції (harmful tax practices) (Напрям 5); запобігання наданню договірних переваг за неналежних обставин (Напрям 6); вдосконалення документації з трансфертного ціноутворення та запровадження звітів у розрізі країн (country–by–country reporting) (Напрям 13); підвищення […]

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

5 Травня 2018

Створення сприятливого середовища для ведення бізнесу та розвитку МСП є одним із середньострокових напрямів реформування, зазначених у Стратегії сталого розвитку «Україна–2020». Державна фінансова підтримка МСП надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основним нормативно-правовим документом у даному напрямі є ЗУ «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва» від 22.03.2012 р. № 4618-VI. Частиною […]

Позиція України в сучасному світі податків

2 Березня 2018

Проведення 7 червня 2017 р. церемонії підписання Багатосторонньої конвенції з імплементації заходів, пов’язаних з податковими угодами, для запобігання розмиванню бази оподаткування та переміщення прибутків (далі — Багатостороння конвенція) стало знаковою подією. Як зазначає професор Рейвен Аві-Йона (Reuven Avi-Yonah) та професор Хайян Ксю (Haiyan Xu), «Багатосторонню конвенцію, яка включає 39-ть статей, можна уявити у вигляді дракона, в якого преамбула є […]