284_1

Справи митні: удосконалення роботи «єдиного вікна»

4 Вересень 2017

Галина Омельченко,
експерт ІПР

Про  зміни, якими відзначили річницю від початку впровадження «єдиного вікна» на митниці.

За іронією долі 1 серпня поточного року у Верховній Раді відбулася реєстрація законопроекту 7010 “Про внесення змін до Митного кодексу України (далі –  МКУ) та деяких інших законів України щодо запровадження механізму “єдиного вікна” та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України”.

За останні півроку офіційна статистика ДФС про використання «єдиного вікна» в митниці загальмувала на рівні 25%. Це доволі непоганий показник для першого року впровадження, якщо брати до уваги міжнародний досвід. Але цей рік вже минув і треба рухатися далі.

«Єдине вікно» не може повноцінно функціонувати через відсутність  необхідних законодавчих змін, які:

  • спростять порядок контроль;
  • зроблять його ефективним (ризикоорієнтованим, з використанням сучасних інформаційних технологій та засобів контролю);
  • приведуть процедури контролю до міжнародних стандартів;
  • автоматизують взаємодію між бізнесом та контролюючими органами.

Що принесуть ці зміни?

Не тільки суттєве скорочення часу та витрат бізнесу на здійснення митних процедур і зниження корупційних ризиків, а й сприятливі умови для розвитку зовнішньоекономічних операцій.

А тепер до новацій законопроекту

Пропонується ввести до Митного Кодексу України поняття «механізм «єдиного вікна», яке використовується в єдиному розумінні всіма учасниками митних процедур.

Як планують забезпечити реалізацію механізму «єдиного вікна»?

Новою ст. 331 МКУ передбачається створення та функціонування єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі», утримувачем та адміністратором якого має бути центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (нині це ДФС). Запропонована редакція зазначеної статті чітко і детально визначає принципи побудови, порядок роботи, розмежування функцій та вимоги до організації взаємодії.

Що пропонується?

Зменшити кількість контролерів безпосередньо на кордоні, а саме Державної екологічної інспекції. Її функції частково будуть розділено між прикордонниками, митниками та Адміністрацією морських портів. Відміна обов`язкового здійснення ветеринарно-санітарного та фітосанітарного контролю при вивезенні за межі митної території України та контролю  ввезення культурних цінностей.  Крім того, буде скасовано санітарно-епідеміологічний вид контролю.

Здійсниться давня мрія бізнесу про спрощення контролю пакувальних матеріалів. Попередній документальний контроль буде доповнено візуальним інспектуванням посадовою особою органу доходів і зборів  пакувальних матеріалів з метою перевірки наявності на них відповідного маркування, яким засвідчується проведення належної фітосанітарної обробки цих пакувальних матеріалів згідно з вимогами міжнародних стандартів.

До чого призведе?

За умови прийняття Законопроекту 7010 суттєво зміниться взаємодія органів доходів і зборів з іншими уповноваженими органами під час переміщення товарів через митний кордон.

Взагалі, запропонована редакція ст.319 МКУ детально описує та тим самим нарешті закріплює процедури взаємодії контролюючих державних органів, які були окреслені «Порядком інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом “єдиного вікна” з використанням електронних засобів передачі інформації» (затверджений постановою КМУ №364 від 25.05.2016).

Переваги Законопроекту 7010

Функціонування єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” запропоновано як для видів державного контролю, передбачених ст.319 МКУ, так  і для всієї системи контролю дотримання заборон та обмежень (ст.196-197 МКУ).

З цією метою запропоновано зміни до низки законодавчих актів, якими встановлюються заборони та обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон. З урахуванням цих змін, після впровадження сервісу веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” будуть взаємодіяти між собою щонайменше 14 державних контролюючих органів, які будуть надавати близько 30 різновидів виданих ними дозвільних документів не пізніше 24 години дня їх видачі.

Суттєві зміни у взаємовідносинах між бізнесом та органами доходів і зборів

Наприклад, суттєве скорочення терміну проведення перевірки під час контролю вантажів з харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження (з 2 робочих днів до 2 робочих годин від надходження вантажу на пункт пропуску).

Коли ж бізнес отримає можливість працювати за правилами, які встановлює цей законопроект?

Подальше спрощення митних формальностей за рахунок використання механізму «єдиного вікна» сьогодні залежить від того, як скоро у Верховній Раді дійдуть руки до розгляду і прийняття Законопроекту 7010. Цьому, безперечно, сприятиме не замовчення бізнесом сьогоднішніх проблем функціонування «єдиного вікна», а їх широке обговорення з профільними асоціаціями та громадськими організаціями, напрацювання пропозицій до законопроекту і підзаконних нормативно-правових актів. Безумовно не зайвим стане і певний тиск на владу для прискорення прийняття законодавчих змін та впровадження повноцінного механізму «єдиного вікна».

Органам доходів і зборів буде дозволено використовувати паперові документи протягом шести місяців з дня набрання чинності цього законопроекту вже як Закону України. Правда, незрозуміло, як органи виконавчої влади вирішуватимуть питання створення веб-порталу (адже необхідне обладнання, штат фахівців для розробки та супроводження програмного забезпечення та адміністрування баз даних), і це окреме велике питання поки без відповіді.

Автор: admin

Напишіть відгук

Свіжі статті

Як змінилися функції органів ДФС та якою є її структура на сьогодні?

12 Жовтень 2017

Олена Хотенко Голова Ради ГО "Інститут податкових реформ" (За матеріалами  журналу «АгроПРО» № 19/ жовтень 2017)

tablitsya 1_500x413

Зважаючи на останні зміни структури органів ДФС і перерозподілом їхніх функцій платникам податків незрозуміло, до кого і в яких випадках потрібно звертатися. Тож розглянемо ці питання детальніше. Такою є структура ДФС на сьогодні Функції, які сьогодні виконує ДПІ: сервісного обслуговування платників податків; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, Єдиного банку даних […]

Якою буде митна служба України?

5 Вересень 2017

Олена Хотенко

21362707_1498170276943960_1050785985_n

За роки незалежності митна система зазнала чималих змін. Найсуттєвішим можна назвати створення у грудні 2012 року Міністерства доходів і зборів України. Міндоходів було створено задля збільшення надходжень до бюджету, вдосконалення сервісів для платників податків, дерегуляції та спрощення митних процедур для суб’єктів ЗЕД. Мало відбутися об’єднання функцій ДФС та митної служби для уникнення їх дублювання: структурне, […]

Справи митні: удосконалення роботи «єдиного вікна»

4 Вересень 2017

Галина Омельченко

284_1

Про  зміни, якими відзначили річницю від початку впровадження «єдиного вікна» на митниці. За іронією долі 1 серпня поточного року у Верховній Раді відбулася реєстрація законопроекту 7010 “Про внесення змін до Митного кодексу України (далі –  МКУ) та деяких інших законів України щодо запровадження механізму “єдиного вікна” та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через […]