Справи митні: удосконалення роботи «єдиного вікна»

4 Вересня 2017

Галина Омельченко,
експерт ІПР

Про  зміни, якими відзначили річницю від початку впровадження «єдиного вікна» на митниці.

За іронією долі 1 серпня поточного року у Верховній Раді відбулася реєстрація законопроекту 7010 “Про внесення змін до Митного кодексу України (далі –  МКУ) та деяких інших законів України щодо запровадження механізму “єдиного вікна” та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України”.

За останні півроку офіційна статистика ДФС про використання «єдиного вікна» в митниці загальмувала на рівні 25%. Це доволі непоганий показник для першого року впровадження, якщо брати до уваги міжнародний досвід. Але цей рік вже минув і треба рухатися далі.

«Єдине вікно» не може повноцінно функціонувати через відсутність  необхідних законодавчих змін, які:

  • спростять порядок контроль;
  • зроблять його ефективним (ризикоорієнтованим, з використанням сучасних інформаційних технологій та засобів контролю);
  • приведуть процедури контролю до міжнародних стандартів;
  • автоматизують взаємодію між бізнесом та контролюючими органами.

Що принесуть ці зміни?

Не тільки суттєве скорочення часу та витрат бізнесу на здійснення митних процедур і зниження корупційних ризиків, а й сприятливі умови для розвитку зовнішньоекономічних операцій.

А тепер до новацій законопроекту

Пропонується ввести до Митного Кодексу України поняття «механізм «єдиного вікна», яке використовується в єдиному розумінні всіма учасниками митних процедур.

Як планують забезпечити реалізацію механізму «єдиного вікна»?

Новою ст. 331 МКУ передбачається створення та функціонування єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі», утримувачем та адміністратором якого має бути центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику (нині це ДФС). Запропонована редакція зазначеної статті чітко і детально визначає принципи побудови, порядок роботи, розмежування функцій та вимоги до організації взаємодії.

Що пропонується?

Зменшити кількість контролерів безпосередньо на кордоні, а саме Державної екологічної інспекції. Її функції частково будуть розділено між прикордонниками, митниками та Адміністрацією морських портів. Відміна обов`язкового здійснення ветеринарно-санітарного та фітосанітарного контролю при вивезенні за межі митної території України та контролю  ввезення культурних цінностей.  Крім того, буде скасовано санітарно-епідеміологічний вид контролю.

Здійсниться давня мрія бізнесу про спрощення контролю пакувальних матеріалів. Попередній документальний контроль буде доповнено візуальним інспектуванням посадовою особою органу доходів і зборів  пакувальних матеріалів з метою перевірки наявності на них відповідного маркування, яким засвідчується проведення належної фітосанітарної обробки цих пакувальних матеріалів згідно з вимогами міжнародних стандартів.

До чого призведе?

За умови прийняття Законопроекту 7010 суттєво зміниться взаємодія органів доходів і зборів з іншими уповноваженими органами під час переміщення товарів через митний кордон.

Взагалі, запропонована редакція ст.319 МКУ детально описує та тим самим нарешті закріплює процедури взаємодії контролюючих державних органів, які були окреслені «Порядком інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом “єдиного вікна” з використанням електронних засобів передачі інформації» (затверджений постановою КМУ №364 від 25.05.2016).

Переваги Законопроекту 7010

Функціонування єдиного державного інформаційного веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” запропоновано як для видів державного контролю, передбачених ст.319 МКУ, так  і для всієї системи контролю дотримання заборон та обмежень (ст.196-197 МКУ).

З цією метою запропоновано зміни до низки законодавчих актів, якими встановлюються заборони та обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон. З урахуванням цих змін, після впровадження сервісу веб-порталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” будуть взаємодіяти між собою щонайменше 14 державних контролюючих органів, які будуть надавати близько 30 різновидів виданих ними дозвільних документів не пізніше 24 години дня їх видачі.

Суттєві зміни у взаємовідносинах між бізнесом та органами доходів і зборів

Наприклад, суттєве скорочення терміну проведення перевірки під час контролю вантажів з харчовими продуктами нетваринного походження та кормами нетваринного походження (з 2 робочих днів до 2 робочих годин від надходження вантажу на пункт пропуску).

Коли ж бізнес отримає можливість працювати за правилами, які встановлює цей законопроект?

Подальше спрощення митних формальностей за рахунок використання механізму «єдиного вікна» сьогодні залежить від того, як скоро у Верховній Раді дійдуть руки до розгляду і прийняття Законопроекту 7010. Цьому, безперечно, сприятиме не замовчення бізнесом сьогоднішніх проблем функціонування «єдиного вікна», а їх широке обговорення з профільними асоціаціями та громадськими організаціями, напрацювання пропозицій до законопроекту і підзаконних нормативно-правових актів. Безумовно не зайвим стане і певний тиск на владу для прискорення прийняття законодавчих змін та впровадження повноцінного механізму «єдиного вікна».

Органам доходів і зборів буде дозволено використовувати паперові документи протягом шести місяців з дня набрання чинності цього законопроекту вже як Закону України. Правда, незрозуміло, як органи виконавчої влади вирішуватимуть питання створення веб-порталу (адже необхідне обладнання, штат фахівців для розробки та супроводження програмного забезпечення та адміністрування баз даних), і це окреме велике питання поки без відповіді.

Автор: admin

Залишити відповідь

Свіжі статті

МОЖЛИВІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ЄС ДО УКРАЇНИ КОНТРЗАХОДІВ У ЗВ’ЯЗКУ З НЕДОТРИМАННЯМ ВИМОГ НАЛЕЖНОГО УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ ОПОДАТКУВАННЯ

6 Червня 2018

Україна в зоні ризику У листопаді 2016 р. Україна зобов’язалась імплементувати мінімальні стандарти кампанії анти-БЕПС, які включають в себе заходи щодо: незастосування недобросовісних практик податкової конкуренції (harmful tax practices) (Напрям 5); запобігання наданню договірних переваг за неналежних обставин (Напрям 6); вдосконалення документації з трансфертного ціноутворення та запровадження звітів у розрізі країн (country–by–country reporting) (Напрям 13); підвищення […]

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

5 Травня 2018

Створення сприятливого середовища для ведення бізнесу та розвитку МСП є одним із середньострокових напрямів реформування, зазначених у Стратегії сталого розвитку «Україна–2020». Державна фінансова підтримка МСП надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. Основним нормативно-правовим документом у даному напрямі є ЗУ «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва» від 22.03.2012 р. № 4618-VI. Частиною […]

Позиція України в сучасному світі податків

2 Березня 2018

Проведення 7 червня 2017 р. церемонії підписання Багатосторонньої конвенції з імплементації заходів, пов’язаних з податковими угодами, для запобігання розмиванню бази оподаткування та переміщення прибутків (далі — Багатостороння конвенція) стало знаковою подією. Як зазначає професор Рейвен Аві-Йона (Reuven Avi-Yonah) та професор Хайян Ксю (Haiyan Xu), «Багатосторонню конвенцію, яка включає 39-ть статей, можна уявити у вигляді дракона, в якого преамбула є […]